Program

Location: Room 201C, Beanfield Centre
9:00–9:05 Welcome
9:05–10:20 Session 1: Web Privacy (Chair: Sadia Afroz)

Martin Degeling (Ruhr-Universität Bochum) and Jan Nierhoff (Ruhr-Universität Bochum)
 
Gábor György Gulyás (INRIA), Dolière Francis Somé (INRIA), Nataliia Bielova (INRIA), and Claude Castelluccia (INRIA)
 
Jukka Ruohonen (University of Turku) and Ville Leppänen (University of Turku)
 
Michael Carl Tschantz (International Computer Science Institute), Serge Egelman (University of California, Berkeley), Jaeyoung Choi (TU Delft), Nicholas Weaver (University of California, Berkeley), and Gerald Friedland (University of California, Berkeley)
10:20–10:45 Coffee Break
10:45–12:00 Session 2: Secure Computation (Chair: Ryan Henry)

Deevashwer Rathee (Indian Institute of Technology (BHU) Varanasi), Pradeep Kumar Mishra (Kyushu University), and Masaya Yasuda (Kyushu University)
 
Yongjun Zhao (The Chinese University of Hong Kong) and Sherman S. M. Chow (The Chinese University of Hong Kong)
 
Nikolaos P. Karvelas (TU Darmstadt), Amos Treiber (TU Darmstadt), and Stefan Katzenbeisser (TU Darmstadt)
 
Thomas Schneider (TU Darmstadt) and Oleksandr Tkachenko (TU Darmstadt)
12:00–13:45 Lunch
13:45–15:00 Session 3: Secure Communication (Chair: Nicholas Hopper)

Hussein Darir (University of Illinois at Urbana-Champaign), Hussein Sibai (University of Illinois at Urbana-Champaign), Nikita Borisov (University of Illinois at Urbana-Champaign), Geir Dullerud (University of Illinois at Urbana-Champaign), and Sayan Mitra (University of Illinois at Urbana-Champaign)
 
Bogdan Kulynych (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne), Wouter Lueks (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne), Marios Isaakidis (University College London), George Danezis (University College London), and Carmela Troncoso (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)
 
Sebastian Angel (University of Pennsylvania), David Lazar (MIT CSAIL), and Ioanna Tzialla (New York University)
 
David Lu (MIT PRIMES), Sanjit Bhat (MIT PRIMES), Albert Kwon (MIT), and Srinivas Devadas (MIT)
15:00–15:25 Coffee Break
15:25–16:40 Session 4: Data and Identity (Chair: Sebastian Meiser)

Kai Chih Chang (The University of Texas at Austin), Razieh Nokhbeh Zaeem (The University of Texas at Austin), and K. Suzanne Barber (The University of Texas at Austin)
 
Shubhra Kanti Karmaker Santu (University of Illinois at Urbana-Champaign), Vincent Bindschaedler (University of Illinois at Urbana-Champaign), Chengxiang Zhai (University of Illinois at Urbana-Champaign), and Carl A. Gunter (University of Illinois at Urbana-Champaign)
 
Simson Garfinkel (US Census Bureau), John Abowd (US Census Bureau), and Sarah Powazek (MIT)
 
Christopher McKnight (Magnet Forensics) and Ian Goldberg (University of Waterloo)
16:40–16:50 Mini-break
16:50–18:05 Session 5: Privacy Goals and Strategies (Chair: Albert Kwon)

Majed Alshammari (University of Oxford) and Andrew Simpson (University of Oxford)
 
Eleanor Birrell (Pomona College), Anders Gjerdrum (UIT The Arctic University of Norway), Robbert van Renesse (Cornell University), Håvard Johansen (UIT The Arctic University of Norway), Dag Johansen (UIT The Arctic University of Norway), and Fred B. Schneider (Cornell University)
 
Joshua Tan (Carnegie Mellon University), Mahmood Sharif (Carnegie Mellon University), Sruti Bhagavatula (Carnegie Mellon University), Matthias Beckerle (Carnegie Mellon University), Michelle Mazurek (University of Maryland), and Lujo Bauer (Carnegie Mellon University)